ארנק ביטקוין מאובטח בסמס

אז אתם מעוניינים לרכוש ביטקוין או כל אלט קוין (מטבע אלטרנטיבי) אחר? אבל איפה שומרים אותו איך מונעים גניבה של הכסף הדיגיטלי. חשוב לומר כי כל התחום עדיין בחיתוליו ואין פתרון שהוכיח את עצמו כבטוח במאה אחוז. מי שקרא כתבות באתר זה בוודאי נחשף למקרי השוד והפריצה הגדולים שהתרחשו בבורסות שונות וגם לסכומי הכסף העצומים המצויים בארנקים שאנשים איבדו אליהם את הגישה. יש הרבה מידע באפליקציות ויש כאלו שגם עושים שימוש בטלגרם או בוואטסאפ.

אז לפני שניכנס לשימוש בהודעות SMS, אנסה לתת סקירה קצרה על סוגי הארנקים והפתרונות הקיימים כדי לאפשר לך לקבל החלטה מושכלת בנושא. בגדול הארנקים מתחלקים לארנקים חמים (המחוברים למרשתת, היינו לאינטרנט) וארנקים קרים (כאלו שמנותקים ממנה). מרבית האנשים שיחזיקו מטבעות דיגיטליים בסכומים גדולים יעשו שימוש בשני סוגי הארנקים. כאשר הארנק הקר אמור להיות מוגן מפריצות של האקרים.

בתוך הארנקים החמים ניתן למצוא את הבורסות או האתרים השונים שההיסטוריה הוכיחה כי הן די פרוצות להאקרים מתוחכמים, למרות שיש שיטענו כי כי חלק מהאתרים די מתקדמים כיום מבחינת אבטחה. וכן ניתן למצוא אפליקציות או תוכנות שונות הניתנות להורדה למחשבים אישיים או לסמארטפונים. הסיבה בדר"כ לשמירת הכסף באתרי המסחר במטבעות ודומיהם היא העמלות הגבוהות יחסית למשיכת והפקדת כסף בין אתרים אלו לארנקים השונים. לכן סוחרים שומרים בהכרח חלק מההון הדיגיטלי שלהם באותם אתרים ומגבים אותו בהודעת SMS מאובטחת שמאפשרת הגנה כפולה. ישנם גם ארנקים שמאפשרים אבטחה כפולה או כניסה כפולה, מה שמכונה מולטיסיג כמו קופיי. ויש הממליצים על ארנק ספציפי לאתריום כמו MyEtherWallet.

בין הארנקים היותר מומלצים ומוכרים ניתן למצוא את טרזור, קייפקיי, לדג’ר (ארנקי חומרה היינו קרים) וכן  בלוקצ’ין, קוין בייס, אקסודוס, מייסיליום, אלקטרום (ארנקים חמים). יש המפרידים בין ארנקים שונים למטבעות שונים כמו electrum לביטקוין ו myetherwallet ל ethereum.

למעשה נושא הארנקים הוא מורכב למדי ומומלץ פעם להיכנס יותר לעומק הנושא כדי להבין את ההשלכות של החלטות ופעולות מסוימות. אנסה כאן להסביר את הדבר יותר לעומק: אפשר לראות בביטקוין מעין ערך שכל הרשת החליטה שקיים לכתובת מסויימת. מי נחשב הבעלים של אותם ביטקוינים? מי שמחזיק במפתח לאותה כתובת. הן המפתח והן הכתובת נוצרים באופן אקראי ואין יותר ממשתמש אחד שיש לו את אותה כתובת או אותו מפתח ולכל כתובת יש מפתח יחיד. המפתח הוא הקשר היחיד שלך לביטקוין. הרשת לא מכירה דבר פרט לכתובת ולכמות ולכן אם תאבד את המפתח אז אין לך ביטקוין.

מהו למעשה ארנק? ארנק הוא למעשה אוסף מפתחות המקודדים בסיסמה.. במידה ואיבדת את הסיסמה אז אותה תוכל לשחזר (בשאיפה, כי אם אין לך אפשרות כזו אז זה כמו שאיבדת את המפתחות כולם), אבל אם פרצו לך לסיסמה? אז לקחו לך את כל המפתחות… לכן אפשר להשתמש בארנק חם, קר או אפילו ארנק נייר היינו הדפסת המפתח על דף נייר אמיתי, כמו פעם.

מוזמנים לקרוא יותר בנושא ולהרחיב שכן יש גם מה שנקרא ארנקי HD וסידים המאפשרים שליטה היררכית בהמון מפתחות וכתובות וכן ישנם אתרים שלא מספקים לך מפתח אלא מציעים לך להפקיד אצלם את הביטקוין ואז הביטקוין לא אצלך אלא כמו אצל הבנק (מה שנקרא הוסטד ארנק), אך בשונה מבנקים לאתרים אלו סיכון גבוה יותר להישדד. אז כמו כל דבר בחיים מומלץ להתחיל בקטן ולהתחיל לשחק עם זה וגם לתת את הפרטים/גישה למישהו שאתם סומכים עליו למקרה שתמותו או שתאבדו את כל הזיכרון שלכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *