לומדים להיות ביחד איך לבקש סליחה

.חשוב לדעת לבקש סליחה  כיאנחנו לא נולדים עם ה"סליחה", אלא לומדים אותה במהלך חיינו

למה הילדים שלנו לא מבקשים סליחה?

ילדים לא להתנצל מסיבות שונות. מישהו, מטבעם, אחד אינו מודע לאשמתו, כלומר ההורים אף פעם לא לפני שמישהו לא לבקש סליחה, וילדם אף אחד לא שמע התנצלות.

ילדים נוטים לבקש סליחה כחלק מאמירה, וחלק משיחה ובמקרים רבים. לפעמים בטעות אפשר לומר סליחה ולהמשיך לשחק, אבל אם פגעת במישהו באופן אישי ה"סליחה" צריכה להיות יותר משמעותית. 

היכולת לזהות את העוול ולבקש סליחה – סימן לכוח ובגרות של הפרט, ולא של חולשה, על פי מי שלא יכול להכיר את העוול. עליך להסכים להעליב ולפגוע אנשים בקלות, ולקחת אחריות על כך, כדי להתגבר על עצמם ולבקש סליחה – הרבה יותר קשה. לכן, רק אדם חזק יכול לעשות את זה.

ואם אתה רואה שהילד שלך הוא שלוש שנות חייו הוא ביקש סליחה מילד אחר, גרם להם עוול (אפילו בטעות), זה סימן טוב. הילד שלך הוא על דרך החיים הנכונים.

איך מלמדים את הילדים לבקש סליחה עם כוונה אמיתית? 

ביחסים שבין אדם וחברו ל"סליחה" יש משמעות חיונית וחשובה: בקשת "סליחה" צריכה להיאמר מתוך כנות רגשית כוונה אמיתית להתחבר עם החבר,לאחר שהילד הבין כי הקשר שלו עם החבר הרבה יותר חשוב מאותו הצעצוע או המשחק.

, ושלמעשה, כל הסליחות שאדם מבקש בחייו מאחרים – זה רק על זה. הבהירו לו כי אם הוא מגיע להרגשה כזו של חרטה פנימית למטרה להתחבר עם החבר, מערכת היחסים בינהם מתחזקת מכפי שהיתה קודם.

חשוב לדעת ולהבין מה היתה הטעות ומה הן השלכותיה והחשוב מכל: ללמוד לא לנהוג כך שוב. 

מתן דוגמה אישית – בכל פעם שאתם, ההורים, עושים טעות כלפי ילדכם או בכלל – בקשו סליחה בצורה ברורה, הסבירו על מה אתם מתנצלים וציינו את כוונתכם לעתיד. 

הטמעת ערך הסליחה ברגע האמת – כשילד מבקש סליחה, נצלו זאת לדקה של לימוד. מומלץ שהלימוד יהיה בהקשר המתאים. ולכן,אם ביקש סליחה, קיראו לו ושאלו: "על מה ביקשת סליחה?", "מדוע ביקשת סליחה"?,

"מה אתה למד מכך?", מהו הדבר שעליו לא תחזור בשנית?". זה נשמע ארוך, אבל זה לוקח בדיוק דקה ורק כך יבין הילד שלבקשת סליחה יש משמעות.

בקשת סליחה ברוגע ובשלווה – לעולם אל תלמדו את ילדכם תהליך זה בכעס. הכעס יעורר אנטגוניזם ועלול ליצור תגובות הפוכות. תמיד העריכו אותו על שביקש סליחה, ציינו בפניו את הערכתם, הסבירו מה אתם מעריכים ועודדו אותו לפעם הבאה. אימרו למשל: "אני גאה בך שביקשת סליחה, אני יודעת שזה הביך אותך ובכל זאת התגברת על כך והבנת את טעותך. כל הכבוד".

תגובה אחת בנושא “לומדים להיות ביחד איך לבקש סליחה”

סגור לתגובות.