לפקפק בפקקים

מי מאתנו לא מכיר את השגרה המרגיזה הכוללת חיכיון ממושך בפקקים האינסופיים המעטרים את ארצנו הקטנטונת. שגרה זו שלצערנו מלווה את רובנו בכל יום, גורמת לבזבוז זמן יקר, זיהום אוויר, מצבי לחץ וחוסר יכולת לנבא איחורים. למה כל כך פקוק כאן ומה אפשר לעשות בנידון?
קודם כל, יש מי שמרוויח מן המצב הקיים כמובן. המיסים הרבים שמשלמים בעבור קניית מכוניות, ביטוים ודלק מכניסים הון רב לממשלת ישראל ומשרתים אינטרס מובהק של בעלי ההון. במציאות של ימינו, מי שיש לו יותר כסף קונה שליטה ומנתב את המהלכים לטובת עצמו בלבד. התוצאה כלפי הציבור היא עגומה ביותר. כולנו עומדים שעות בפקקים בכל יום וזה נעשה מביך ומוגזם מיום ליום ומשלמים מחיר כבד מאוד. אם הממונים בנושא היו מעוניינים בכך, הם היו פועלים להגברת תחבורה ציבורית נאותה וקלה כפי שקורה ברוב הארצות המפותחות בעולם.
ישנם מספר פתרונות יעילים שעשויים להפחית את העומס בכבישים ולהקל ולו במעט על חיינו הפקוקים בישראל. לא כל פתרון מתאים לכל אחד ואין תחליף אמתי לשינוי שורשי באופן ההתנהלות היומיומית שלנו בכבישים ולשיפור מהותי בתשתיות בארץ.
פתרון אחד הוא לעבוד מהבית. נכון, זה לא מתאפשר בכל משרד או בית עסק, אך יחד עם זאת, האפשרות הזו עומדת על הפרק היום יותר מתמיד. קיימות אפשרויות רבות לעבוד מהאינטרנט ללא תלות במיקום הפיזי בו אנו נמצאים. בנוסף, ניתן לעבור לגור במקומות פחות מרכזיים ולמצוא מקומות עבודה ליד הבית. אפשרות זו מוגבלת משום שמרבית מקומות ההעסקה נמצאים בלב הערים המרכזיות שהן כמובן הפקוקות ביותר. עוד אפשרות למיגור התופעה היא להגיע באופניים או ברגל אל מקום העבודה. אפשרות זו חוסכת כסף וזמן לא מעטים ואף תורמת לבריאות שכן היא משמשת כשעת כושר. זו אפשרות מצוינת עבור מי שזה יכול להתאים לו.
חשוב לציין כי כאשר נצליח להפחית את הפקקים, הדבר ישפיע על המון נושאים נוספים. תאונות הדרכים יפחתו משמעותית, אנשים יהיו רגועים יותר ופחות ימהרו "לחתוך" ולהתפרץ במהירות לצמתים ונתיבים אחרים. איכות הסביבה תעלה וזיהום האוויר יפחת ויוקר המחייה פחות יכביד על הכיסים שלנו.
הפקקים, כמו כל אתגר, נתון לשינוי בקלות ובתנאי שפועלים יחד כחברה אחת מגובשת ומאוחדת סביב מטרה את. שיהיה לכולנו נעים, נוח וטוב וגור כאן בארצנו.